Haridus Võrumaal

Võrumaal on 22 üldhariduskooli (2010), sealhulgas 7 harjutusruumi ja abikoolid, 15 põhikooli. Seal on 1 täiskasvanud puhkekeskus. Erakordsete nõudmistega lapsed õpivad Võru Järve koolis, Urvaste koolis ja Vastseliina internaatkoolis. 2010/11. Üldhariduskoolides oli kokku 4250 alaõpet.

Maakonnas on 5 diversioonikooli (Võru spordikool, Võru kunstikool, Võru muusikakool, Vastseliina muusikakool ja Antsla muusikakool). Koolieelset sihtasutust on 19 (kokku 1547 noort). Võrumaa kutseõpet korraldab Võrumaa kutsehariduskeskus (umbes 85 aastat õigesti töötanud Vana-Antsla kutsekeskkool suleti 2012. aastal). Kultuur.

Piirkonnas on 18 sotsiaal- ja rahvamaja ning 34 raamatukogu (kokku 16 600 registreerunud lugejat). Seal on 12 näitusesaali, millest 3 on riiklikud (dr FR Kreutzwaldi memoriaalmuuseum, selle filiaalid Võrumaa muuseum ja Mõniste muuseum), 7 suurlinna näitusesaali (mäletatakse 5 koolidele) ja 2 privaatset ajaloolist keskust (Metsavenna talu ja Ööbikuoru hüdrotöökoda Mõniste kihelkonna muuseum).

Suurimad ühiskondlikud sihtasutused on Võru kultuurimaja kannel, Antsla kultuuri- ja spordikeskus ning Vastseliina rahvamaja. Sotsiaalsed vaatamisväärsused. Riikliku julgeoleku all on 438 arheoloogilist maamärki (Roosisaare vana asula, Kääpa asula, Kirumpää linnusevaremed, Vana-Vastseliina kindlushooned), 61 autentset maamärki (Antsla, Kaika, Kraavi ja Obinitsa surnuaed, Tsooru (Lepistu) teeninduskooli hoone, 109 kujundus maamärgid (Väimela, Rogosi ja Vana-Antsla majad, Võru Püha Katariina kirik, Võru Püha Katariina kirik, Võru kesklinna piirkonna puitkonstruktsioonid, Vastseliina kanali vaimuliku administraatori häärber, tsässon), 803 töötluse maamärki (1 maamärk).

Sportimisvõimalused

Võrumaal on umbes 75 mänguareeni, sealhulgas 15 areeni, 1 bassein, 6 tenniseväljakut, umbes 50 vabaõhuväljakut, 1 roheline ja 1 ratsasport (Tamula tallid), paar heaolu-, treenimis-, suusa- ja ronimisrada ning Andsumäe suusk. kopsakas kalle.

Võrumaa olulisemad mängud on Haanja suusa pikamaajooks, ratta pikamaajooks, Võru Rulli suusarongide võistlus ja Rõuge laevaralli. Inimteenused. Provintsis on antud 37 kliinilist litsentsi (neist 25 perespetsialistidele), kokku on 17 ravimipoodi.

Võrumaal on 1 kiirabikliinik – AS Lõuna-Eesti Haigla, mis koosneb 2 päästeautoüksusest. Kliinilistes organisatsioonides töötas kokku 96 spetsialisti, 182 õendustöötajat ja 32 hambaarsti (2008). Provintsis on 4 tsiviilhoolduskodu (Rõuge, Sõmerpalu ja Vastseliina hooldekodu ning Kääpa sotsiaalkeskus), Lõuna-Eesti haiglas töötavat üldhoolduskodu ja aeg-ajalt arvestatavat kodu.